• biuro@ecoproperty.pl
  • +48 535 245 000
Your search results

Czy korzystniej wybrać ofertę z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Posted by bittner dnia 9 czerwca 2020
0 Comments

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji, której konsekwencje będziemy ponosić przez kilka lat. Aby towarzyszące mu emocje były pozytywne, a zakup własnych czterech kątów sprawiał radość, trzeba dobrze przygotować się do transakcji. Czy korzystniej wybrać ofertę z rynku pierwotnego czy wtórnego? Podpowiadamy.

Przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania czy domu należy rozważyć, z jakiego rynku chcemy kupić nieruchomość. Zakup lokalu pochodzącego bezpośrednio od dewelopera będzie różnił się od tego z rynku wtórnego. Różnice będą dotyczyć m.in. kosztów, procedur i formalności.

Zakup mieszkania – koszty

Zakup mieszkania pochodzącego z tzw. drugiej ręki wiąże się z co prawda z nieco większymi kosztami, niż w przypadku nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego, jednak cena nieruchomość pochodzącej bezpośrednio od dewelopera może być wyższa. Różnica w kosztach około transakcyjnych wynika z konieczności opłacenia – przez nabywców lokali z rynku wtórnego – podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC), wynoszącego 2% wartości nieruchomości. Kolejną opłatą, jaką muszą ponieść osoby zainteresowane zakupem nieruchomości, jest taksa notarialna. Połowę wynagrodzenia notariusza zapłacą nabywcy lokali pochodzących od dewelopera (drugą część pokryje inwestor), całą – lokali z rynku wtórnego. Wysokość taksy notarialnej jest zależna wartości transakcji, a stawki reguluje rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Należy również pamiętać o konieczności uiszczenia opłaty za odpis aktu notarialnego.

Rynek wtórny w rozkwicie

Jeśli chodzi o koszty około transakcyjne, są one nieco niższe w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. Należy jednak pamiętać, że konieczne są dodatkowe środki na urządzenie takiego lokalu niemal od podstaw. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego nie zawsze jest to konieczne, a ewentualny remont – zawsze może poczekać. Przewagą lokali z tzw. drugiej ręki jest możliwość zakupu w konkretnej, interesującej nas lokalizacji. Mieszkania dostępne są w miejscach, w których najczęściej nie powstają nowe inwestycje deweloperskie, co jest zdecydowanym plusem. Nie musimy się martwić, że za kilka lat przed naszymi oknami powstanie nowe osiedle. Mieszkańcy nowych inwestycji deweloperskich często narzekają na infrastrukturę. Wokół starszych części miasta infrastruktura jest rozbudowana – przez lata zdążyły powstać szkoły, przedszkola, punkty handlowo-usługowe, a zasadzone w chwili budowy bloku drzewa mają już po kilka metrów wysokości. Dużym atutem jest również fakt, że nieruchomość zakupioną na rynku wtórnym możemy praktycznie od razu przejąć, podczas gdy na nieruchomość kupowaną od dewelopera, będzie trzeba „chwilę” poczekać.

Zakup mieszkania – formalności

Na pytanie, czy korzystniej wybrać ofertę z rynku pierwotnego czy wtórnego, warto odpowiedzieć, uwzględniając nie tylko koszty zakupu, ale również procedury prawne i formalności, oraz indywidulane preferencje. Zależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym, różne mogą być formalności, jakich musimy dopełnić. Nabywając mieszkanie od dewelopera zawieramy  umowę deweloperską.

Obecnie ilość wymaganych zaświadczeń i dokumentów jest dość duża, jednak bardzo dobrze zaznajomiony z tymi wymogami jest profesjonalny pośrednik, który zawsze chętnie pomoże przejść przez te procedury i bezpiecznie doprowadzić do zawarcia transakcji.

Jak widać nie ma jednej uniwersalnej rady dla każdego. Wiele jest czynników, którymi powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając ofertę mieszkania. Ten krótki artykuł ma na celu tylko „dotknięcie” problemu. Gdyby któryś z czytelników, zainteresował się poszerzeniem tematu lub omówieniem konkretnego „swojego” problemu, to serdecznie zapraszam do kontaktu.

Materiał opracowany przy współpracy z ekspertem portalu GetHome

Compare Listings