Jan, planując zakup nieruchomości częściowo z kredytu hipotecznego wiedział, że będzie musiał podpisać umowę przedwstępną. Dlatego aby lepiej zrozumieć różnice między nimi oraz wybrać najbardziej odpowiednią opcję, poprosił o radę pośrednika nieruchomości.
1. Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego
Forma prawna:
Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego sporządzana jest przez notariusza. Taka forma umowy posiada większą moc prawną.
Skutki prawne:
Jeżeli jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej (końcowej), druga strona może domagać się jej zawarcia na drodze sądowej. Sąd może wydać wyrok, który zastąpi akt notarialny umowy sprzedaży.
Bezpieczeństwo transakcji:
Umowa notarialna daje większe bezpieczeństwo transakcji, ponieważ notariusz sprawdza zgodność z prawem oraz tożsamość stron.
Zabezpieczenie interesów:
Na podstawie takiej umowy można w każdym czasie dokonać wpis do księgi wieczystej (dz. III), co zabezpiecza interesy kupującego i daje pewność, że nieruchomość nie zostanie sprzedana komuś innemu.
Koszty:
Zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego wiąże się z dodatkowymi kosztami, w tym z opłatą notarialną. Jednak koszt ten zazwyczaj nie jest wysoki, ponieważ notariusz zdaje sobie sprawę, że umowę przyrzeczoną klient również podpisze w jego kancelarii. Dlatego najczęściej dzieli po prostu opłatę notarialną. Przyjęło się, że koszty notarialne ponosi strona Kupująca.
2. Zwykła umowa przedwstępna
Forma prawna:
Zwykła umowa przedwstępna sporządzana jest w formie pisemnej bez udziału notariusza. Może być sporządzona przez same strony transakcji lub przy wsparciu pośrednika nieruchomości.
Skutki prawne:
Jeżeli jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, druga strona może domagać się odszkodowania, ale nie może wymusić zawarcia umowy końcowej na drodze sądowej. W takim przypadku tylko na drodze sądowej może uzyskać jakieś odszkodowanie. Jednak nie będzie to droga ani łatwa ani szybka.
Bezpieczeństwo transakcji:
Znacznie mniejsza ochrona prawna w porównaniu do umowy notarialnej.
Zabezpieczenie interesów:
Brak możliwości wpisu do księgi wieczystej, co oznacza, że nieruchomość może być sprzedana innej osobie, co zwiększa ryzyko dla kupującego.
Koszty:
Zawarcie zwykłej umowy przedwstępnej niby jest tańsze, jeżeli strony same przygotują treść umowy, ponieważ nie wymagane są wówczas opłaty notarialne. Jednak dla pewność lepiej udać się Radcy Prawnego, który posiada odpowiednią wiedzę aby prawidłowo przygotować taką umowę. Wówczas jednak koszt takiej usługi może być równoznaczny z kosztem opłaty notarialnej.
Podsumowanie:
Umowa przedwstępna nie jest umową nazwaną, czyli nie ma jednego wzoru umowy. Dlatego tak wiele różnych „wzorów” można znaleźć w internecie. Zgodnie z prawem, każda umowa która zawiera odpowiednie dane, jest umową przedwstępną nawet wówczas, gdy nie nazwiemy jej w ten sposób w nagłówku. Tylko czy warto, wydając tak duże kwoty na zakup nieruchomość, „oszczędzać” ryzykując jednocześnie bezpieczeństwo transakcji?
Jan, po uzyskaniu powyższych informacji, zdecydował się na zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Pamiętajmy, że Jan jest stroną kupującą czyli to na nim będzie prawdopodobnie spoczywało uregulowanie kosztów notarialnych ale to również On będzie miał ewentualnie możliwość wpisania swojego roszczenia w dziale III KW i w ten sposób dodatkowego zabezpieczenia transakcji, jak również zawarcia umowy sprzedaży na drodze Sądowej.
Jan podjął swoją decyzję a jaką Wy byście podjęli?
W następnym artykule powrócimy do Ewy ale chyba nikt się nie spodziewa co się wydarzy 🙂
📢 Rozpoczynamy nową serię artykułów na naszym firmowym blogu EcoProperty! 📢
Z przyjemnością zapraszamy Was do śledzenia perypetii na rynku nieruchomości dwójki naszych bohaterów – Ewy i Jana. 🎉
🔍 W serii tych artykułów będziemy dzielić się z Wami historiami związanymi z zakupem, sprzedażą, wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami.
💼 Jako pośrednik nieruchomości z ponad 14-letnim stażem, miałem przyjemność spotkać wielu fascynujących ludzi stojących przed różnorodnymi wyzwaniami na rynku nieruchomości. Historie Ewy i Jana, choć fikcyjne, będą bardzo realne i oparte na rzeczywistych problemach oraz decyzjach, z jakimi mierzą się klienci.
💡 Wasze Pomysły i Sugestie Zapraszamy Was do dzielenia się swoimi pomysłami, problemami i pytaniami, które chcielibyście zobaczyć w naszych artykułach. Wasze historie mogą stać się inspiracją dla kolejnych wpisów!
📈 Śledźcie Nasz Blog Historie Ewy i Jana to dopiero początek naszej serii artykułów. Mamy nadzieję, że ich przygody będą dla Was inspirujące i pomocne.
Dziękujemy za lekturę i zapraszamy do śledzenia naszego bloga, gdzie już wkrótce pojawią się kolejne wpisy! ✨
👉 Zapraszamy do lektury i komentowania! Może to właśnie Wasze pytania i sugestie staną się częścią przygód naszych bohaterów. 💬
#nieruchomości #realestate #pośrednictwonieruchomości #kupnomieszkania #sprzedażnieruchomości #wynajem #EwaiJan #blognieruchomości