Your search results

Czy warto zainwestować w swoją nieruchomość przed sprzedażą?

Posted by bittner on 15 sierpnia 2018
0

Bardzo często podczas spotkań z klientami spotykam się z opiniami, że nie ma sensu „tracić” pieniędzy na jakiś remont lub odświeżenie mieszkania lub domu, w przypadku gdy została podjęta decyzja o sprzedaży. Osoby, które tak uważały, argumentowały swoją opinię, tezą, że „nie odzyskają” zainwestowanych pieniędzy. Uważały, że lepiej, jak przyjdzie klient, to obniżą o tę wartość cenę za mieszkanie. Przecież kupujący i tak zrobi remont według własnego gustu.

Czy to jest słuszna teza?

Jeszcze jakiś czas temu, mieliśmy do czynienia z większym popytem niż podażą na rynku mieszkań. Oznaczało to, że na każde mieszkanie przypadało kilku zainteresowanych jego kupnem. Wówczas, rzeczywiście nie miało sensu inwestowanie i przygotowywanie nieruchomości do sprzedaży ponieważ i tak zaraz praktycznie po wystawieniu oferty, zjawiał się kupiec, który chciał nabyć nieruchomość. Jednak czasy się zmieniły i obecnie mamy do czynienia ze znaczną nadwyżką nieruchomości w stosunku do kupujących. Ewidentnie mamy do czynienia z tak zwanym rynkiem kupującego. Teraz to sprzedający musi się starać, aby wpierw zachęcić kupującego do zauważenia oferty nieruchomości w Internecie, później do jej obejrzenia na żywo i w końcu do zakupu. Oznacza to, że mieszkanie należy przygotować. Przygotowanie mieszkania można porównać do ładnego i gustownego opakowania. Większość osób mając do wyboru podobny produkt, wybierze ten którego opakowanie jest lepsze. Oczywiście nie ma dwóch identycznych nieruchomości ale są podobne, ze względu na lokalizację, powierzchnię, układ, cenę itd. Dlatego trzeba mieszkania dobrze przygotować i ładnie „opakować”.

Niewątpliwie osoba, która zamierza sprzedać nieruchomość wartą np. 300 tys. zł nie zainwestuje w remont 60 tys. zł bo kupujący nie zwróci jej tej kwoty w cenie zakupu. Jednak odmalowanie mieszkania, doklejenie odpadającej płytki czy inne drobne naprawy, których koszt wynosi powiedzmy 2 tys. złotych znacznie podwyższają wartość nieruchomości. Z własnego doświadczenia zauważam, że rozsądne i właściwe przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, wiążące się  z kosztem rzędu 1 tys. złotych powodują wzrost wartość o ok. 10 tys. złotych. Jednak tu zalecam ostrożność i za nim podejmie się decyzje o remontach polecam kontakt z profesjonalnym i doświadczonym pośrednikiem, który pomoże określić zakres remontu i przygotuje nieruchomość do sprzedaży. Drugą także ważną zaletą dobrego przygotowania nieruchomości jest szybkość transakcji. Wiele ofert nieruchomości jest źle przygotowana, dlatego kupujący widząc dobrze przygotowane i ładne mieszkanie znacznie szybciej się taką ofertą zainteresuje i zechce ją nabyć. Bazując na własnych obserwacjach uważam, że czas ten skraca się nawet 3-krotnie.

Moim zdaniem, popartym doświadczeniem i wieloma transakcjami, rozsądne ale i właściwe zainwestowanie w nieruchomość przed sprzedażą, okaże się nie tylko korzystne ze względu na wyższą uzyskaną cenę ale również na szybkość transakcji. W razie zainteresowania lub chęci uzyskania dodatkowych informacji zachęcam do kontaktu ze mną Łukasz Bittner – INVENTUM Nieruchomości.

Compare Listings