Historie z życia wzięte: Jak Ewa i Jan przygotowują nieruchomość do sprzedaży
W poprzednim artykule opowiedzieliśmy historię Ewy i Jana, którzy postanowili sprzedać mieszkanie Jana, aby sfinansować budowę swojego wymarzonego domu. Omówiliśmy wtedy, jakie dokumenty są niezbędne do sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym. Dziś skupimy się na procesie przygotowania samej nieruchomości, aby zwiększyć jej atrakcyjność i wartość w oczach potencjalnych kupujących.
Pierwsze wrażenie ma znaczenie
Czy wiesz, że potencjalny kupujący podejmuje decyzję o zainteresowaniu nieruchomością w ciągu pierwszych 3 do 8 sekund od wejścia do nieruchomości? To właśnie w tym krótkim czasie powstaje pierwsze wrażenie, które może zaważyć na dalszych losach transakcji. Ewa i Jan, dzięki radom od doświadczonego pośrednika, zdali sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania do prezentacji.
Odświeżenie wnętrza
Jan zdecydował się odmalować korytarz. Często korytarz jest pomieszczeniem niedocenianym przez sprzedających, a to właśnie on jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzi klient. Jeśli więc jest źle przygotowany, odrapany i niewywietrzony, powoduje, że zainteresowany już podświadomie zniechęca się do nieruchomości. Warto go odświeżyć. Pochować kurtki i buty, bo często pomniejszają one wizualnie to i tak małe pomieszczenie. Dobrze pomalować na neutralne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń i nadają wnętrzom świeżości. To niewielka inwestycja, która może przynieść duże korzyści, podnosząc wartość nieruchomości w oczach kupujących.
Porządek i czystość
Należy dokładnie posprzątać wszystkie pomieszczenia. Jeżeli mieszkanie jest małe i nie mieścimy się z rzeczami, to warto już na tym etapie przejrzeć zawartość szaf i skrytek, aby usunąć rzeczy, których nie będziemy chcieli zabrać przy wyprowadzce. Bardzo często spotykam się z sytuacją, że wizualnie mieszkania wyglądają, jakby ich powierzchnia była w rzeczywistości o połowę mniejsza niż w dokumentach. Szafy przepełnione, na szafach kartony i każda szczelina wypełniona. Jeśli chcemy sprzedać, to pokażmy przestrzeń. Dlatego, jeśli nie chcemy wyrzucać zbędnych rzeczy, to chociaż wynieśmy te, których nie potrzebujemy na bieżąco, do piwnicy, a jeszcze lepiej do rodziny lub znajomych na jakiś czas. Dobrze przygotowane mieszkanie sprzedaje się stosunkowo szybko. Po zawarciu umowy przedwstępnej możemy, jeśli będzie taka potrzeba, z powrotem przynieść te rzeczy.
Pamiętam z mojego doświadczenia sytuację, gdy z polecenia przyszedł do mnie klient, który miał na sprzedaż mieszkanie w bloku. Próbował je sprzedać sam oraz za pośrednictwem biura, ale nikt nie złożył oferty. Mieszkanie miało około 50 m², ale po wejściu do środka wydawało się, że jest mniejsze. Właściciel poinformował mnie jeszcze, że tego dnia będzie rozkładał łóżeczko dla dziecka, bo partnerka jest w szpitalu i w każdej chwili może urodzić. Powiedziałem, że jeśli mam je sprzedać, to nie tylko musi się wstrzymać przynajmniej na 3 dni z rozkładaniem łóżeczka, ale jeszcze część mebli i rzeczy musimy wynieść. Zajęło nam kilka godzin wyniesienie tych rzeczy do piwnicy, na korytarz, do sąsiadów – gdzie tylko można było. Kiedy odzyskaliśmy przestrzeń i przygotowałem mieszkanie, zrobiliśmy zdjęcia. Tego samego dnia mieszkanie wystawiłem, a po 2 dniach miałem kilka prezentacji i dwóch klientów zainteresowanych kupnem. Podpisaliśmy umowę przedwstępną. Klienci wpłacili zadatek, a właściciel mógł z powrotem wnieść rzeczy i przygotować się na powrót rodziny. Bez tych zabiegów nie bylibyśmy w stanie sprzedać mieszkania i jeszcze uzyskać odpowiednią kwotę.
Świeże powietrze
Przed każdą prezentacją należy przewietrzyć mieszkanie, aby wprowadzić do wnętrza świeże powietrze i pozbyć się ewentualnych nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo warto zapalić delikatne świece zapachowe lub użyć naturalnych olejków eterycznych, aby stworzyć przyjemną atmosferę.
Muzyka
Udowodnione zostało, że odpowiednia muzyka działa na ludzi kojąco, motywująco, relaksująco itd. Dlatego nie wolno pominąć tego aspektu przy przygotowywaniu nieruchomości do sprzedaży. Tu znowu posłużę się swoim doświadczeniem. Często, gdy prezentujemy nieruchomość, jest cicho, wręcz nienaturalnie cicho. Zazwyczaj w domu toczą się rozmowy mieszkańców, gra telewizor, radio lub słuchamy muzyki. Podczas prezentacji najczęściej wszystko jest wyłączone, a mówi tylko pośrednik. Jak on zamilknie, to nagle się okaże, że słyszymy inne dźwięki, a to szum z ulicy lub sąsiadów na klatce. Normalnie tego nie słychać, bo nie ma takiej „ciszy” w domu. Dlatego warto przy prezentacji puścić cichą, relaksującą muzykę w tle. Ona nie ma za zadanie zmylić kupujących, bo jeśli otoczenie jest głośne, to i tak będzie je słychać. Puszczona muzyka ma dwa zadania: po pierwsze, zagłuszyć szum otoczenia, którego i tak nie będzie słychać w codziennym życiu mieszkańców, a po drugie, wprowadzić ich w dobry nastrój, dzięki któremu łatwiej będzie im podjąć decyzję o zakupie.
Dotyk i smak
Do pełnego zbioru zmysłów brakuje nam jeszcze dotyku i smaku 🙂 Pozwolenie zainteresowanym na swobodne poruszanie się po nieruchomości, a czasami zajrzenie do szaf, aby ocenić ich głębokość lub układ. Jeśli chodzi o smak, to zdarza się, że właściciele pieką ciasta, którymi potem częstujemy się, siedząc przy stole i ustalając warunki zakupu. Tu znów odwołam się do swojego doświadczenia. Wiele razy taka „uczta” przy własnym wypieku powodowała, że kupujący decydowali się na zakup, ponieważ poczuli się jak „u siebie” i uznali, że będą mogli wypocząć w danej nieruchomości i dobrze się w niej czuć.
Dodatkowo
Warto jeszcze nadmienić, że kupujący, oglądając nieruchomość, chcą poczuć się jak u siebie, a nie że wchodzą w czyjeś życie, dlatego warto przestrzegać jeszcze dwóch dodatkowych reguł:
- Brak osobistych rzeczy sprzedających, np. fotografii czy innych personalnych rzeczy. Wszystkie takie rzeczy należy pochować.
- Brak sprzedających podczas prezentacji. Obojętnie, jak wspaniali nie byliby sprzedający, zawsze kupujący będą czuli, że wchodzą w ich życie i mogą nie poczuć, jak oni by się czuli w tej nieruchomości jako domownicy. Po drugie, będą się krępować przy sprzedających zapytać czy omówić między sobą, co oni by zmienili we wnętrzu. A jak nie wyjawią swoich wątpliwości i uwag, to pośrednik nie będzie mógł ich uspokoić i przekonać. Dlatego, znów bazując na swoim doświadczeniu, polecam sprzedającym wybrać się na czas prezentacji do sąsiadów lub na spacer, ale nie odchodzić daleko, ponieważ w każdej chwili mogą być poproszeni o powrót w celu uzgodnienia warunków sprzedaży :). Czego serdecznie życzę wszystkim sprzedającym.
Home staging – profesjonalne przygotowanie
Prawidłowe przygotowanie nieruchomości to obecnie właściwie odrębna dziedzina sztuki. Nie sposób przecenić tych czynności, jeśli zależy nam na szybkiej i w dobrej cenie sprzedaży. Dlatego też nasi bohaterowie zdecydowali się skorzystać dodatkowo z usług home stagera, aby jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność swojego mieszkania. Profesjonalny home stager pomoże im zaaranżować przestrzeń tak, by podkreślić jej atuty.
Jeśli jesteś zainteresowany taką usługą, polecamy skontaktować się z naszymi ekspertkami:
- Sandra Kosmala – tel. 533 951 000
- Małgorzata Menclewicz – tel. 790 466 300
Podsumowanie
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży to kluczowy element, który może znacząco wpłynąć na zainteresowanie ofertą i finalną cenę. Pamiętaj, że masz tylko kilka sekund, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie na potencjalnym kupcu. Warto więc zainwestować czas i środki w odświeżenie wnętrz, utrzymanie porządku i stworzenie przyjemnej atmosfery.
Okno na świat stanowią piękne i zachęcające zdjęcia, które przyciągają uwagę już na etapie przeglądania ogłoszeń. Ale o tym dowiecie się w następnym odcinku.
Ewa i Jan są coraz bliżej osiągnięcia swojego celu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nieruchomości zwiększają swoje szanse na szybką i korzystną sprzedaż. Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania lub domu, weź przykład z naszej pary i zadbaj o każdy detal.
Zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogę Ci sprzedać lub kupić nieruchomość. Bazując na moim doświadczeniu, uda Ci się osiągnąć swój cel bezpiecznie i skutecznie.